Co o nás prozradí BMI index a jak na jeho výpočet?

Když přijde řeč na hubnutí a štíhlou linii, hodně z nás se spoléhá na BMI index. Ten na základě našich osobních údajů určí, zda máme nadváhu, normální váhu či podváhu. Někdy ale může ukazovat i falešné údaje. Jak to s tím počítáním BMI tedy vlastně je?

Lidé milují tabulky. Díky nim dovedou všechno spočítat a změřit. Což jim umožní získat lepší představu o tom, jak si vedou, nebo kam patří. 

Nemusí jít ale jen o platové tabulky, které znáte z práce, nebo o tabulky, které vám (na základě splněných podmínek) zaručí příznivé vyřízení hypotéky. Do tabulek lze dostat i to, jestli jsme příliš hubení, či obézní. Stačí, když si vezmeme do ruky kalkulačku, nebo zaneseme své osobní údaje do kalkulačky BMI.

I když jde o poměrně dobrý způsob, jak získat představu o tom, zda je vhodné měnit svůj životní styl, kalkulačka BMI indexu může občas udávat výsledky, které neodpovídají realitě

Po přečtení následujících několika odstavců jí ale začnete rozumět.

co je to bmi

Co je to BMI index

BMI index udává, kolik je ve vašem těle (v poměru k vaší výšce a váze) tuku. To se děje tak, že kalkulačka, nebo člověk, který ho počítá, použije rovnici, která mu pomůže získat hodnotu od 18 a méně až po 30 a více. Podle toho, jaké číslo vyjde, se dá vyhodnotit, zda máte normální váhu, podváhu nebo trpíte nějakým stupněm obezity. 

Konkrétně se to má tak, že:

  • Výsledek pod 18 znamená, že máte podváhu
  • Výsledek od 18,5 do 24,9 znamená, že máte normální váhu
  • Výsledek od 25,0 do 29,9 znamená, že máte nadváhu
  • Výsledek nad 30,0 a výš znamená, že trpíte obezitou

Tento způsob měření tělesného tuku mohou používat dospělí obou pohlaví a všech tělesných tvarů. Věk není dále nijak omezen.

bmi kalkulačka výpočet

BMI kalkulačka – jak na jeho výpočet

Aby hodnoty BMI indexu odpovídaly realitě, je důležité nic nepřikrašlovat. Do kalkulačky uveďte svou pravou výšku, pravou váhu (ač to může být pro vás bolestné) a skutečný rozsah vaší aktivity. Stačí, když vyberete, zda jste zcela pasivní, mírně aktivní nebo aktivní.

Dobrá kalkulačka bude chtít znát i vaše pohlaví a věk. Bonusem může být uvedení vysněné váhy. (Kalkulačka vám pak spočítá, kolik kilogramů potřebujete k jejímu dosažení zhubnout.) Její součástí může být i sekce, která je zaměřená na váš další životní styl.

Jakmile tyto údaje vyplníte, kalkulačka vše spočítá a vyřkne nad vámi svůj ortel. Myslete na to, že uvedení falešných údajů vám nepomůže cokoliv změnit. Proto k sobě buďte maximálně upřímní a udělejte první krok, který vám pomůže dosáhnout vysněné váhy, nebo postavy.

BMI u dětí

Z předešlého vyprávění jsme cíleně vyškrtli děti. Ne proto, že by se u nich BMI nepočítalo, ale kvůli tomu, že se to dělá trochu jinak. (Většinou se s tím setkáte na preventivních prohlídkách u dětského lékaře.)

Hodnoty u dětí jsou:

  • Cokoliv pod 5 je podváha
  • Od 5 do 85 je normální váha
  • Od 85 do 95 je nadváha
  • Nad 95 je obezita

Jak vidíte, vzhledem k odlišnému systému výpočtů nemá smysl u dětí používat stejný způsob počítání, jako v případě dospělých.

jak vypočítat bmi podle věku

Dá se BMI indexu věřit?

Nyní se pomalu dostáváme k tomu, o čem jsme se zmiňovali v úvodu. Existují situace, kdy BMI kalkulačka vykazuje falešné výsledky, které neodpovídají realitě.

Tento problém nastává u lidí, kteří hodně posilují a sportují. Ačkoliv nemají na těle ani gram přebytečného tuku, svalová hmota je objemná a těžká. Mohou tedy ve skutečnosti vážit víc i přesto, že jsou svalnatí a štíhlí. Kalkulačky většinou neumí rozdělit váhu tuku a váhu svalů, takže lidem, kteří sportují mohou vycházet výsledky obézních.

Závěr

Až na opravdu výjimečné případy je výpočet BMI indexu kalkulačkou spolehlivou metodou, která vám pomůže s cílenou úpravou životního stylu. Spočítejte si tedy na naší kalkulačce svoje BMI a vykročte ke změně! Uvidíte, že se správným přístupem se začnou dít zázraky.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.