Co je to podkožní tuk a jak se ho zbavit?

Podkožní tuk na břiše dělá mnoha lidem vrásky. Nejen, že může působit na naše sebevědomí, takže máme strach se před kýmkoliv svléknout. Také si kvůli němu můžeme připadat neforemně a nevzhledně. Existují nějaké tipy, jak ho dostat pod kontrolu?

I přes přesvědčení mnoha lidí není tuk jako tuk. Existuje podkožní tuk, který se nachází přímo pod kůží. Pak ještě existuje mnohem nebezpečnější viscerální tuk, který se nachází v dutině břišní, ve které obklopuje naše vnitřní orgány.

Jelikož viscerální tuk obvykle nevidíme, většina lidí se zaměřuje na boj s podkožním tukem. I když je jeho redukce vhodná, je dobré si uvědomit, že tento typ tuku není vždycky naším nepřítelem.

Jelikož jde o zajímavé téma, níže se ho pokusíme trochu více rozebrat.

co je viscerální tuk příčiny

Co je to podkožní tuk?

Jak už bylo řečeno, podkožní tuk je součástí naší podkožní tkáně. I když ho nemáme rádi, to, že ho máme, má své dobré důvody. Chrání naše tělo před chladem a je významnou zásobárnou energie. Na procenta tuku v těle má vliv genetika. Velkou roli ale hraje i náš dlouhodobý životní styl.

Mezi nejvýraznější faktory, které mají na podkožní tuk vliv, patří přebytek kalorií v jídelníčku, sedavý způsob života, nedostatek aktivní svalové hmoty, cukrovka a inzulinová rezistence.

Viscerální tuk a příčiny jeho vzniku

V úvodních řádcích jsme se letmo zmínili o nebezpečnějším viscerálním tuku, který se nachází v našich útrobách, kde obklopuje důležité orgány. Na první pohled není vidět, ale jeho množství se dá alespoň přibližně odhadnout. Dělá se to tak, že od své váhy odečtete deset procent. To by mělo odpovídat předpokládanému množství uloženého viscerálního tuku v dutině břišní. Tuk se zde usazuje při dlouhodobém přebytku energie.

měření podkožního tuku

Měření podkožního tuku

Pokud chcete, můžete se objednat na profesionální měření podkožního tuku ke specialistovi. Počítejte ale s tím, že jde o finančně a časově náročnější proceduru, na kterou si musíte vyhradit dost času.

Asi nejspolehlivějším způsobem měření podkožního tuku je měření ultrazvukem. Výhodou této metody je jednoduchost a šetrnost.

Jak se zbavit podkožního tuku?

Nyní se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu tohoto článku. Podíváme se na několik tipů, které by vám mohly při snižování hmotnosti efektivně pomoci.

Nejlepším způsobem, jak se zbavit podkožního tuku jsou spalovače tuků. Spalovače pomáhají zvýšit rychlost spalování tuků v lidském organismu a tím pádem urychlují hubnutí. Jejich účinnost můžete podpořit pohybem a zdravým stravováním.

Při výběru prášků na hubnutí koukejte po těchto látkách:

Určitě je potřeba také změnit jídelníček, protože bez jeho správného nastavení nelze tuto transformaci zvládnout. Co to v praxi znamená? Například to, že si přestanete sladit čaj a kávu, přestanete pít slazené džusy, limonády a šťávy a upřednostníte čistou vodu z kohoutku. Pokud vám nechutná, můžete si do ní vymačkat citron, namočit lesní ovoce, či bylinky. (Máta, meduňka…)

Dále začněte přemýšlet nad tím, proč jíte. Máte hlad, nebo jen zaháníte nudu? A nejíte náhodou kvůli špatné náladě? Při každém jídle také nezapomeňte sledovat velikost jednotlivých porcí. Pokud s tím máte problém, zkuste používat trochu menší talíře.

jak se zbavit podkožního tuku

Také dávejte přednost nezpracovaným potravinám. Vhod vám přijde čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, mléčné výrobky (samozřejmě, bez cukru a příchutí), kvalitní libové maso, ovesné vločky a podobně. Ve vašem jídelníčku naopak nemají místo polotovary, cukrovinky a další lákadla. (Občas si klidně dejte, ale nemělo by to být stále.) Co se týče pečiva a výrobků z bílé mouky, nahraďte je celozrnnými výrobky.

Také nezapomínejte na zdravý pohyb, který může mít podobu:

  • Procházek se psem
  • Procházky do obchodu
  • Procházky do práce
  • Chození po schodech
  • Protahování v průběhu pracovní doby (zkuste si udělat po každé hodině třeba deset dřepů)

Jakmile si budete sami se sebou více jistí, můžete se poohlédnout po nějakém skupinovém cvičení, které by vás bavilo. Nezapomínejte, že za pohyb se považuje i plavání a tanec.

Jako nejúčinnější řešení z toho vycházejí spalovače tuků, které pomáhají hubnout i bez cvičení. Jejich účinnost je ale dobré podpořit pohybem a správnou stravou. Na hubnutí má vliv i to, jestli si dopřáváte kvalitní spánek a jestli se těšíte duševní pohodě. Proto na sebe nebuďte tak přísní.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.