Nejlepší spalovač tuků: Jaké látky by měl obsahovat?

Snažíte se zhubnout, ale i když se dřete několik hodin v posilovně a bedlivě hlídáte svůj jídelníček, progres v úbytku hmotnosti se zastavil? V tom případě chápeme, že začínáte propadat zoufalství a frustraci. Možná by vám ale pomohl jeden fígl, kterým je nejúčinnější spalovač tuků. Nebo ne?

Ztráta hmotnosti je zdlouhavý proces, v průběhu kterého lidé často mění strategii. Nepostupuje totiž lineárně. Některé dny tělo spálí více kalorií. V některé dokonce nezhubnete, ale něco přiberete. 

Také je potřeba počítat s tím, že můžete mít hezčí postavu, ale budete vážit stejně, jako když jste měli tělo obalené tukem. (Za což mohou obyčejně svaly, které jsou obdobně těžké, ale mají o něco menší objem.) Roli hraje i to, že se vám může v těle zadržovat voda, nebo je nutné přizpůsobit svůj jídelníček s pohybovou aktivitou tomu, že už jste něco zhubli. (Tělo tedy potřebuje mnohem méně energie.)

I tak se ale najde mnoho lidí, kteří by chtěli něčím podpořit svůj výkon. Ideálně tak, aby jejich tělo spálilo energie ještě o chlup víc. Proto mnohdy sahají po spalovačích tuku.

Který spalovač si ale máte vybrat? A pojí se s jejich použitím nějaká negativa, na která je potřeba před jejich použitím myslet?

nejlepší spalovač tuků

Jak fungují spalovače tuků

Jako spalovače  tuků nazýváme látky, o kterých se říká, že mohou zvýšit rychlost spalování tuku v lidském organismu. Některé z těchto spalovačů jsou přírodní, jiné jsou člověkem vyrobené. Ne každý z nich je ale efektivní. V některých případech může být jejich použití dokonce i nebezpečné. Například v souvislosti s tím, že se nehodí pro osoby s některými zdravotními problémy. (Typicky jde například o lidi, kteří mají problémy se srdcem.)

Kdy ho užívat?

V první řadě je potřeba říct, že představa látky, která z ničeho nic spálí váš tukový polštář (navíc, ještě bezpracně) je v mnoha ohledech mylná. Nic, co by vám pomohlo bez vašeho přičinění shodit neexistuje. Tak jak to tedy funguje?

Je to vlastně docela jednoduché. Spalovače tuků často obsahují látky, které mohou ovlivnit úroveň vaší energie. Díky tomu existuje mnohem větší pravděpodobnost, že si půjdete zacvičit a buď se budete hýbat intenzivněji, nebo v mírném tempu, ale vydržíte to déle. 

nejúčinnější spalovač tuků pro ženy

Největší smysl tedy má, když spalovač tuku budete používat ve dnech, kdy se chystáte jít zacvičit. V některých případech se doporučuje, aby lidé užívali spalovač i ve dnech bez cvičení, ale v takovém případě nemusí mít jeho používání až takový efekt, jaký by si uživatel přál. Navíc, před zahájením užívání je potřeba brát ohled na to, zda jste v dobré kondici. Jak už totiž bylo řečeno, pro osoby s některými zdravotními problémy by nemuselo být užívání spalovačů tuků bezpečné. 

Stejně tak není bezpečné spalovače tuků nadužívat. I u zdravých lidí totiž mohou v dlouhodobém horizontu způsobit nevolnost, úzkosti, panické ataky nebo zvýšení krevního tlaku.

Jaké látky jsou ty nejúčinnější?

Jak už bylo řečeno výše, látky, které vám mohou pomoci při hubnutí bývají ty, které pomáhají zvyšovat hladinu energie v těle. A případně i bdělost. Pokud se totiž budete cítit mentálně unavení, existuje celkem velká pravděpodobnost, že zůstanete sedět u televize a na nějaké vrcholové výkony nebudete mít ani pomyšlení.

Černý pepř

Černý pepř známe všichni. V kuchyni je buď mletý a nutí nás ke kýchání, nebo má podobu černých kuliček, které je potřeba zpracovat v mlýnku. Jak vám ale může tohle koření pomoci s hubnutím?

Podle všeho se zdá, že černý pepř obsahuje látky (konkrétně piperin), které mají potenciál bojovat proti formování nových tukových buněk. Z toho důvodu je jeho přidávání do doplňků stravy na spalování tuků celkem pochopitelné.

cerny-pepr-spalovac-tuku
kofein spalovač tuků

Kofein

Kofein většina lidí přijímá buď z čaje (tein) nebo kávy. I když ho má mnoho z nás spojený s příjemnými chvílemi s přáteli, či knihou, nebo s ranním nakopnutím, příliš velká dávka kofeinu vám může způsobit vážné zdravotní problémy. Z toho důvodu je potřeba to s jeho užíváním nepřehánět. 

Co se týče spalování tuků, mnohé zdroje informují, že přítomnost kofeinu v těle může zvýšit výkonnost metabolismu až o 11 %. Takže by mělo docházet k efektivnější přeměně tuku na energii. Zvlášť, když kofein podpoříte i zdravým jídelníčkem a pravidelným cvičením. Z pochopitelných důvodů by se mu ale měli vyhýbat lidé s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy nebo lidé s onemocněním kardiovaskulárního systému.

Garcinie kambodžská

Další ingrediencí, která se používá ve spalovačích tuků je garcinie kambodžská. Jde o cizokrajný druh ovoce, o kterém se říká, že má pozitivní vliv na spalování tuků. Což se potvrdilo i v některých výzkumech. Efekt samotné garcinie byl ale velmi malý, lidé, kteří se tohoto experimentu účastnili s garcinií shodili zhruba 0,88 kg oproti těm, kteří brali placebo. U jiných experimentů se navíc tento trend vůbec nepotvrdil. Což dokazuje i studie, které se zúčastnilo 135 lidí a mezi jejich výsledky nebyl vůbec žádný rozdíl. 

To ale neznamená, že by konzumace garcinie kambodžské nebyla v některých ohledech prospěšná. Konzumace garcinie kambodžské může například zapříčinit, že budete mít mnohem menší chuť k jídlu. Z čehož jasně plyne, že pokud něco nesníte, nepropíše se to do vašeho denního kalorického příjmu. Nemusí být ale vhodná pro lidi, kteří mají potíže s játry.

garcinie-kambozska-spalovac-tuku
guarana-spalovac-tuku

Guarana

Kdykoliv hovoříme o přírodních stimulantech, prakticky nikdy v nich nechybí guarana, která se často používá na dodání energie a na zvýšení bdělosti. Jelikož guarana obsahuje kofein, je naprosto pochopitelné, že má podobné vlastnosti, jako kofein samotný. Taktéž by měla mít pozitivní vliv na nižší produkci tukových buněk. Tato její schopnost ale nebyla zatím úplně objasněna, takže je potřeba ji brát s rezervou. Co se týče lidí, kteří by neměli guaranu užívat, platí prakticky to stejné, jako u kofeinu.

Jak podpořit jejich účinnost?

Spalovače tuku nebudou efektivní bez cvičení. Neexistuje totiž nic, co by pracovalo za vás, zatímco vy se rozhodnete sedět na gauči. 

Mnoho lidí to vnímá tak, že je to vlastně trochu šidítko. Vždyť po úpravě jídelníčku a cvičení jde hubnutí samo skoro každému! To je sice pravda, ale je potřeba se v tomto případě vrátit zpět na začátek, kde jsme hovořili o tom, že spalovače tuků jsou ve skutečnosti doplňky stravy, které nepálí tuky, ale primárně zvyšují úroveň psychické a fyzické energie. Takže zvládnete cvičit s větším elánem a intenzivněji, nebo déle.

Pokud se tedy nebojíte pro svou postavu něco udělat a nespoléháte se na kouzelné formule, které vás (údajně) udělají bez vašeho přičinění štíhlejší (a zároveň nemáte zdravotní problémy), můžete spalovač tuku vyzkoušet. A pak sami uvidíte, jaký vliv má na váš sportovní výkon a jeho výsledky.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.