Jak rychle zhubnout? 5 tipů, jak na to

Kdo by se nechtěl postavit na váhu a zjistit, že váží o pár kilo méně? I když jde o pozitivní jev, hodně záleží na tom, jak ho docílíte. Pokud budete držet několik dní hladovku, sice něco zhubnete, ale bude to mít negativní vliv na vaše zdraví. Jak to tedy dělat správně?

Kontrola hmotnosti je jedním z nejpalčivějších témat ve společnosti. Každý známe někoho, kdo chce dvě kila přibrat, nebo deset shodit. Možná jste to dokonce i vy sami, kdo neustále sleduje nejnovější trendy v dietách, nebo si po večerech objednává zázračné pilulky, které slibují, že udělají všechnu práci za něj.

Asi ale také všichni víme, že ne všechny z těchto metod jsou efektivní a pro lidské tělo bezpečné. I kdybyste zhubli během týdne deset kilo, nebude to pro vás žádná výhra, protože budete řešit, co uděláte s tím, že se vám vytáhla kůže, která se nedokázala přizpůsobit tak velkému váhovému úbytku.

Na co dalšího si v průběhu rychlého hubnutí dávat pozor? A jak na něj jít správně?

rychlé hubnutí

Rizika rychlého hubnutí

Jedním z největších rizik rychlého hubnutí je zcela nepochybně jojo efekt. Ten vzniká celkem často kvůli tomu, že po dietě či hladovění člověk přejde ke svému navyklému stylu stravování a přestane se hýbat. (Pokud vůbec začal.) Jelikož tělo nemívá v průběhu hodně drastických redukčních diet dostatek energie pro zachování všech důležitých procesů, schraňuje novou energii do zásob. Pro případ, že by muselo zase nečekaně hladovět.

Kromě jiného, nevhodná skladba dietní stravy může vést ke ztrátě svalové hmoty. Což je obrovské mínus, protože svalová hmota spaluje i v době pasivity více energie. Pokud o ni tedy přijdete, tuk se nabalí na tuk, který v těle přetrval. Kvůli snížení rychlosti metabolismu ale zase přiberete. Mnohdy dokonce nad hodnotu své startovací váhy.

jak zhubnout

Na co si dát pozor při rychlém hubnutí?

V první řadě je potřeba mít ve stravě dostatek bílkovin, které vám pomohou udržovat aktivní svalovou hmotu na původních hodnotách. Také je potřeba nemít megalomanské ambice, které vás donutí stáhnout denní kalorický příjem na úplné minimum. Obecně se nedoporučuje dramaticky klesat pod vaši doporučenou denní kalorickou hodnotu. (Pro představu se může pohybovat okolo 1500 kalorií/den. Nejlépe vám to ale vypočítá na základě vašich osobních údajů kalkulačka.)

Také myslete na to, že rychlé hubnutí může způsobit:

  • Nadměrné vytahání kůže
  • Nedostatek některých pro tělo důležitých živin
  • Dehydrataci
  • Vlčí hlad
  • Psychické problémy

Z toho důvodu je lepší jít na hubnutí možná o něco pomaleji a pořádně si ho promyslet. Uvidíte, že konečný výsledek bude lepší než jste čekali.

5 tipů, jak efektivně a rychle zhubnout

Zbavte se skrytého cukru

Milujete sladkou kávu, nebo čaj s cukrem? Chyba. Vypijete za týden několik slazených limonád, nebo džusů? Chyba. Holdujete ve velkém alkoholu? Chyba. Všechny tyto zvyky mají společnou jednu věc. V průběhu konzumace těchto nápojů do sebe dostanete cukr, který sice není vidět, ale který výrazně ovlivní vaši snahu zhubnout. Neznamená to, že jednou za čas si nemůžete nic dopřát. Častěji ale volte variantu bez cukru, nebo obyčejnou vodu.

hubnuti-cukry
vareni-a-hubnuti

Vařte doma

Jídlo v restauracích může být chutné, ale nevíte, co do něj kdo dal. Proto do sebe můžete dostat zbytečně moc kalorií, které se vám uloží za pasem. Lepší variantou je vařit si vlastní jídla doma. Nemusíte mít nutně michelinskou hvězdu. Vaše chuťové pohárky dovede uspokojit rychlý zeleninový salát s opečeným masem a jogurtovým dresinkem.

Zdravé neznamená bez kalorií

Někteří lidé se domnívají, že to, že je něco zdravé znamená, že toho mohou sníst neomezené množství. Ale opak je pravdou. Proto je potřeba sledovat všechno co sníte. Nemusíte si to odvažovat na váze, ale také byste se neměli cpát každou chvíli k prasknutí. U hotových výrobků je také dobré číst složení a případně i doporučené servírování. (To najdete například na obalu některých sladkých tyčinek, nebo čokolád.)

hubnuti-kalorie
hubnutí pohyb

Bez pohybu to nepůjde

Jedním ze způsobů, jak podpořit proces hubnutí je pravidelná fyzická aktivita. Bez toho to prostě nejde. A to myslíme vážně.

Zkuste spalovač tuku

Pokud cvičíte a chcete zlepšit svoji efektivitu, můžete vyzkoušet spalovač, který by měl přispět k dosažení lepších výsledků. Vždy si ale pořádně přečtěte složení, protože spalovače nemusí být vhodné pro všechny. Například pro lidi, kteří trpí nějakou chronickou chorobou. V případě, že žádnou nemáte, za pokus nic nedáte.

hubnutí spalovač tuků

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.