Tělo potřebuje ke svému každodennímu fungování dostatek energie. Dá se tedy říct, že už jen naše samotná existence zapříčiňuje spalování tukových zásob. Pravdou ale je, že nás současný životní styl vede k tomu, abychom mu dodávali více energie, než kolik jí dokáže spotřebovat. A tak vznikají tukové polštáře. Je tedy pochopitelné, že vás zajímá podpora spalování tuků, která by vás měla zase dostat do formy. Nebo ne?
Tuková tkáň je něčím, s čím bojuje (až na světlé výjimky) každý z nás. Tu řešíme, jestli nám nevykukuje faldík z kalhot, onehdy hledáme nejlepší úhel nastavení těla při skupinovém focení.
Právě tyto situace jsou často spouštěčem naší touhy zhubnout. V extrémním případě se tak stane až poté, co absolvujete pravidelnou prohlídku u vašeho lékaře, který vám pohrozí, že pokud se sebou něco neuděláte, začnete mít vážné zdravotní problémy.
Problém je ale trochu v tom, že zatímco v naší hlavě vypadá hubnutí vždycky hrozně jednoduše, ve skutečnosti je potřeba se připravit na velmi dlouhou cestu, v průběhu které je nutné změnit návyky a mnohdy i svůj pohled na život.
Jak to tedy zvládnout, nemít hlad a odrazit řadu negativních pocitů?
Metabolismus a spalování tuků
Všichni se zaklínáme slovem metabolismus. Jak to ale vlastně funguje? Opravdu může zpomalený metabolismus způsobit rapidní zvýšení tělesné váhy, jak se často říká? Nebo je to jenom výmluva?
V první řadě, metabolismus určuje, jakou má vaše tělo energetickou náročnost. To se děje na základě příjmu energie z nápojů a potravin a na základě vaší fyzické aktivity. V podstatě jde o proces, který zajišťuje přeměnu potravy na energii.
Na rychlost metabolismu má vliv:
- Velikost vašeho těla a jeho kompozice
- Pohlaví
- Věk
Energii, kterou tělo potřebuje pro své každodenní fungování (dýchání, krevní oběh…) není jednoduché ovlivnit.
Co se týče vlivu metabolismu na přibírání, děje se tak jen v hodně výjimečných případech. Často za něj může mix mnoha dalších faktorů. Na vině mohou být hormony, genetické vlivy, skladba jídelníčku, stres, nedostatek spánku a mnoho dalších. I tak ale platí základní poučka, která říká, že pro hubnutí je potřeba větší výdej energie než její příjem. Není ale dobré v tomto ohledu zabíhat do extrémů.
Jak nastartovat spalování tuků
Spalování tuků se neobejde bez vašeho zásahu. Než se ale do něčeho pustíte, je dobré mít nastavený plán, kterého se budete držet a který budete na základě vašich výsledků upravovat podle potřeby.
A když mluvíme o plánu, tím rozhodně nemyslíme to, že budete hladovět a přijímat co nejmenší počet kalorií za den. I když není vyloučeno, že něco zhubnete, nemusí to být překvapivě tuk. Navíc, vaše tělo se lekne a začne si dělat zásoby pro případ, že byste ho chtěli trýznit i někdy v budoucnu. O tom, že to není zdravé a může vám to způsobit vážné problémy ani nemluvě. Takže, jak na to?
3 tipy, jak efektivně spalovat tuky
Pohyb a cvičení
Pokud chcete podpořit hubnutí, je potřeba buď snížit denní příjem kalorií, nebo mít jejich větší výdej, který zajistí dobře zvolená pohybová aktivita. Pokud máte nadváhu, nebo vás bolí klouby, není úplně reálné, abyste začali tím, že uběhnete deset kilometrů, nebo ujedete dvacet kilometrů na kole. Nejlepší volbou je v tomto případě chůze, která prakticky nic nestojí a je šetrnější pro klouby. Jakmile se dostanete do lepší kondice, můžete se pustit i do něčeho náročnějšího.
Velkou roli při hubnutí (zvlášť u kardia) hraje tepová frekvence pro spalování tuků. Je ale potřeba dodat, že u každého se její hodnota liší. Z toho důvodu bychom vám doporučili použít speciální kalkulačku a nošení sportovních hodinek, které zajistí její nepřetržité měření.
Z dlouhodobého hlediska vám prospěje i silové cvičení, které vám pomůže vybudovat svalovou hmotu, jejíž přítomnost v těle zrychluje metabolismus. (Pro tělo je totiž její udržení energeticky dost náročné.) Konkrétní cviky na spalování tuků neexistují. Důležitý je jakýkoliv pohyb, který vede k výdeji.
Správná strava
Když hubnete, musíte o své stravě začít trochu více přemýšlet. I když si zacvičíte, neznamená to, že si můžete dopřávat každý den omáčku s pěti knedlíky, nebo sáček smažených brambůrků. To by vaše snaha mohla přijít vniveč. Dobré nejsou ani drastické diety, v průběhu kterých jste hluboko pod kalorickým příjmem, který tělo potřebuje k udržení životně důležitých funkcí.
Ve vašem jídelníčku by měly být především zdravé a co nejméně zpracované potraviny. Také sledujte složení, ve kterém najdete obsah cukru, soli a tuků. Pokud jde o kvalitní výrobky (jako jsou třeba ořechová másla), klidně si je dejte. Nejezte jich ale moc, protože ořechy v sobě přirozeně obsahují tuky, jejichž zvýšený příjem vede k přibírání.
Také se zbavte zažité představy, že sacharidy (pečivo, těstoviny…) jsou zlé. Tělo je v nějakém objemu potřebuje. Pokud byste si ale chtěli trochu odlehčit, můžete si některé dny uvařit zeleninové těstoviny, které se prodávají ve zdravé výživě, nebo sladit čekankovým sirupem. Také do svého jídelníčku zařaďte víc bílkovin a zeleniny, která mívá celkem málo kalorií a dodá vašemu dennímu menu objem.
Spalovače tuků
Posledním tipem jsou spalovače tuků. Neočekávejte ale, že budete sedět na gauči a ony odvedou všechnu práci za vás. Ve skutečnosti jsou spalovače tuků jen doplňkem zdravého životního stylu. Mnohdy obsahují látky (kofein, guarana, černý pepř…), které mají pozitivní vliv na hladinu psychické a fyzické energie, díky které pak máte více síly na cvičení. Myslete ale na to, že nejsou vhodné pro všechny. Vyhnout by se jim měly těhotné a kojící ženy, nebo lidé s onemocněním kardiovaskulárního systému atd.
Co z toho plyne? Především to, že je nejlepší vyzkoušet všechny tři výše uvedené tipy společně a vytrvat.