Dietní večeře: Co jíst a čemu se vyhnout? + recept

I když to zatím mnozí odmítají akceptovat, hladovění není udržitelným způsobem hubnutí. Organismus potřebuje ke svému normálnímu fungování energii a živiny, s nedostatkem potravy by se tedy mohl celkem snadno zaseknout. Proto je důležité vědět, jaké potraviny si můžete dát při hubnutí k večeři.

Pokud se o nějakém jídle říká, že je v průběhu celého dne nejdůležitější, většina z nás si vzpomene na snídani. Pravda je ale taková, že k naší spokojenosti zrovna dvakrát nepřispívá ani prázdný žaludek na noc, který by nám mohl bránit v klidném usínání.

Na druhou stranu, večer po práci má hodně lidí tendence naložit si na talíř opravdu velkou porci jídla, kterou ještě mohou zapíjet alkoholem nebo jinými nezdravými nápoji. Je tedy celkem jasné, že ani tohle není cesta, která by v dlouhodobém horizontu vedla k udržování normální tělesné hmotnosti.

Jak to tedy dělat správně?

večeře hubnutí co by měla obsahovat

Večeře při hubnutí je zásadní

V průběhu noci tělo potřebuje energii na regeneraci. Z toho důvodu je důležité, abyste si vybírali vhodné druhy potravin, které si večer položíte na talíř. V opačném případě bude energie moc a nebude to mít žádný valný výsledek. Jak už navíc bylo řečeno, hladovění může narušovat spánek, takže druhý den snáze podlehnete nezdravým a kalorickým lákadlům. (Tělo se snaží tímto způsobem doplnit chybějící palivo.)

Co by měla obsahovat dietní večeře?

Dietní večeře by měla určitě zahrnovat zeleninu. Kromě toho, že je málo kalorická a je nabušená vitamíny a minerály, může vám nabídnout i velký objem, který snáze zaplní váš žaludek. Dále sáhněte po kvalitních zdrojích proteinů, které dovedou zasytit, ale obsahují jen relativně malé množství kalorií. V neposlední řadě můžete zvolit i celozrnné výrobky, které obsahují větší množství vlákniny.

Co se týče dezertu, zkuste sáhnout po ovoci, nebo po hodně kvalitní tmavé čokoládě, která je vhodná i pro posílení nervů.

večeře co jíst a nejíst

Co naopak nejíst?

Nejspíš si to umíte velmi dobře představit. K večeři se nehodí smažená kuřecí křidélka, řízky, pizza, kebab, fast food, chipsy, nejrůznější sladké a slané snacky, polotovary, smažená a těžká jídla, hodně kořeněná jídla, alkohol, sladké limonády a podobně.

2 recepty na dietní večeři

Polévka z bílých fazolí a těstovin

Budete potřebovat: 1 lžíci olivového oleje, 1 a ½ lžíce drcené cibule, celeru a mrkve, 2 stroužky česneku, 1 lžičku italského koření, 1 lžičku soli, ¼ lžičky červené papriky, ¼ lžičky pepře, 1 plechovku rajčat, 2 hrnky kuřecího vývaru, 1 plechovku bílých fazolí, 220 g těstovin, 1 a ½ hrnku špenátu, 4 lžíce strouhaného Parmazánu

Začněte tím, že dáte vařit vodu. Ve velké pánvi pak rozpalte olej a dejte do něj osmažit cibuli, celer a mrkev. Poté přidejte lisovaný česnek, italské koření, sůl, papriku a pepř. Po zhruba jedné minutě přidejte do pánve rajčata, vývar a fazole. Jakmile začne obsah pánve vřít, zakryjte ho pokličkou a lehce stáhněte plamen. Za občasného míchání vařte cca 10 minut.

Mezi tím uvařte těstoviny podle návodu. Jakmile je slijete, všechny ingredience smíchejte, přidejte špenát a nastrouhaný sýr a můžete podávat.

dietní večeře recept polévka

Špagety s rozmarýnem a citronem

Budete potřebovat: 1 a ½ lžičky soli, 450 g celozrnných špaget, ¼ hrnku olivového oleje, 3 stroužky česneku, 3 snítky čerstvého rozmarýnu, 1 hrnek strouhaného sýru Pecorino, 1 lžičku citronové kůry, pepř

V hrnci uvařte vodu na špagety a dejte je vařit podle návodu. Při slévání vody si uschovejte asi 1-2 hrnky bokem.

Mezi tím si rozpalte na pánvi olej, na kterém orestujete česnek s rozmarýnem. Po chvíli rozmarýn vyndejte a pokračujte v restování česneku. Poté dejte do pánve těstoviny, které promícháte s citronem a sýrem. Přidejte odebranou vodu z těstovin, pepř, další sýr a rozmarýn. Jakmile budete spokojeni s konzistencí a chutí, můžete podávat.

Co dál?

Snahu o zdravější životní styl, který by měl vést k hubnutí, můžete podpořit dlouhodobým používáním přírodních spalovačů tuků, které podpoří vaše sportovní výkony a metabolismus. Díky tomu by mělo být dosažení optimálních výsledků o něco jednodušší.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.