Chitosan na hubnutí: Jaké jsou jeho účinky?

Kdo má zájem o ztrátu přebytečné hmotnosti, ten už nejspíš někdy slyšel o látce, které se říká chitosan. Mnoho lidí ale zatím stále ještě přesně netuší, jak jeho používání funguje a jaké nám může nabídnout účinky. Proto se na něj blíže zaměříme v našem dnešním článku.

Spalovače tuku jsou v poslední době hodně oblíbeným druhem doplňku stravy, se kterým lze snadno podpořit hubnutí. Zásadní ale je, abyste ani při jeho užívání nezapomínali na zdravý životní styl, jinak vaše úsilí může snadno přijít vniveč.

Před nákupem byste se také měli zajímat o to, jaké látky spalovač tuku, blokátor tuku nebo blokátor sacharidů obsahuje, protože na základě toho si dokážete udělat poměrně dobrý obrázek o tom, jakým způsobem byste měli přistoupit k jeho používání. V opačném případě nemůžete očekávat žádný zajímavý výsledek.

Co přesně ale máte dělat, když ve složení blokátoru tuku najdete látku zvanou chitosan?

co je chitosan účinky

Co je to chitosan?

Chitosan je látka, která se získává z vnějších koster korýšů. Patří mezi ně například raci a mušle. Za objev a praktické využití této látky vděčíme Japoncům, kteří ji dlouhodobě využívají jak v průmyslu, tak v oblasti péče o zdraví.

Sám o sobě je chitosan nestravitelnou vlákninou a neobsahuje žádné kalorie. Není ale běžnou součástí lidské potravy, proto se nejčastěji přijímá ve formě doplňků stravy, které podporují hubnutí.

Jaké jsou jeho účinky?

Mezi nejcennější schopnosti chitosanu patří především to, že na sebe dokáže navazovat tuk. To se děje v zažívacím traktu, takže přebytečný tuk by měl z těla odejít spolu se stolicí. Chitosan na sebe dokáže také navázat žlučové kyseliny, což může z dlouhodobého pohledu přispět ke snížení hladiny cholesterolu, který je jedním z rizikových faktorů pro vznik chorob kardiovaskulárního systému.

chitosan na hubnutí

Chitosan a hubnutí

Když z těla odejde přebytečný tuk, nemůže se vstřebat. Díky tomu je tedy možné s jeho pomocí efektivně zhubnout.

Na druhou stranu, nestane se to jen tak samo od sebe. I během užívání doplňků stravy na podporu hubnutí s obsahem chitosanu byste neměli ignorovat zásady zdravého životního stylu. Když se spáruje spolu se zdravějším jídelníčkem a pravidelnou pohybovou aktivitou, významně tím podpoříte jeho účinek.

Podmínkou při jeho užívání by mělo být i jeho párování s vitamínem C, protože i ten může zlepšit jeho efektivitu.

Jak na jeho správné užívání?

Nejlepším způsobem užívání chitosanu je, když si zvolíte doplňky stravy s jeho obsahem. Tyto blokátory tuků by měly v ideálním případě obsahovat i již zmíněný vitamín C, který podporuje jeho účinnost.

chitosan užívání

Také se zamyslete nad svým současným životním stylem. Pokud budete blokátor tuku vnímat jako propustku, která vám umožní žít nezdravě, rozhodně nemůžete očekávat žádné velké zázraky. Vyšší kalorický příjem může naopak způsobit, že během užívání chitosanu ještě přiberete, což je přesně to, čemu se chce každý během jeho používání vyhnout.

Pokud nevíte, kde byste měli začít, zkuste:

  • Omezit pití sladkých limonád a nápojů (včetně kávy a čaje)
  • Vyměnit plnotučné mléčné výrobky za polotučné a nízkotučné
  • Omezit množství oleje při vaření (toho lze dosáhnout použitím oleje ve spreji nebo měřením oleje na lžíce)
  • Omezit konzumaci nezdravých a tučných potravin
  • Začít pít čistou vodu
  • Déle a lépe spát
  • Zakomponovat do své životosprávy aktivní pohyb (místo jízdy výtahem choďte po schodech, choďte pěšky na nákup a do práce…)

Také si zapamatujte, že to, co se považuje za zdravé, nemusí být dietní. To například platí u konzumace ořechů, avokáda a celozrnných výrobků. Všechny tyto kategorie obsahují větší množství přirozeného oleje, takže byste je neměli jíst každý den po kilech. V opačném případě může reálně hrozit, že přešvihnete svůj doporučený kalorický příjem a kila půjdou i přes změnu životního stylu nahoru.

To samé platí i o zdravějším dochucování. Například u medu, ořechových másel a olivového oleje lze taktéž špatně odhadnout správné množství, což může vést k pozvolnému nárůstu hmotnosti. Dokonce i přesto, že se snažíte stravovat výhradně zdravě. A to vám pak nepomůže ani chitosan. Snažte se mu tedy jeho práci maximálně ulehčit.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.