Jídelníček na hubnutí: Víte, jak by měl vypadat?

Přejete si zhubnout, ale máte pocit, že se vám všechno staví do cesty? Pak věřte tomu, že v tom nejste sami. I když se říká, že zhubnout lze především díky aktivnímu pohybu, ve skutečnosti by měla vaše cesta začít v kuchyni. Jak jídlo ovlivňuje hubnutí? A můžete ho svým jídelníčkem nějak podpořit? Na to vše se společně podíváme níže.

Hubnutí vypadá na první pohled docela jednoduše. Přestanete jíst nezdravé potraviny a začnete se trochu hýbat, a můžete počítat s tím, že vaše váha půjde dolů. Tak jednoduché to ale v řadě případů nebývá. Každé tělo je jiné, takže ke ztrátě hmotnosti může ve vašem případě vést jiná strategie, než jakou si zvolili vaši přátelé.

I tak se ale hodí znát pár zásad, kterých byste se měli v ideálním případě držet. Některé věci se totiž až tak radikálně nemění.

sestavení jídelníčku na hubnutí

Jídelníček a jeho vliv na hubnutí

Určitě jste už slyšeli rady, které vám doporučují nejíst po páté hodině odpoledne, jinak hrozí, že budete přibírat. Ve skutečnosti se ale tahle rada nezakládá až tak úplně na pravdě. Rohlík neví, kolik je hodin, takže po páté hodině se z něj nestane padouch s několikanásobně větším množstvím kalorií. Je ale pravda, je pokud budete konzumovat velké množství nezdravých potravin (jako jsou různé limonády a chuťovky), lze očekávat, že se to na vaší váze časem negativně projeví. (Jak ale vidíte, za přibírání z pizzy, vína a chipsů jeden rohlík opravdu nemůže.)

Dále se lidé dopouštějí velké chyby, pokud svůj kalorický příjem udržují nezdravě nízko. Kromě toho, že se to projeví na nedostatku energie, budete s největší pravděpodobností bojovat s pomalejším metabolismem. (Ztrácet svaly na úkor tuku určitě nechcete. Nebo ano?)

Jak by měl vypadat jídelníček na hubnutí?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože podoba jídelníčku závisí na vašem věku, pohlaví, na rychlosti metabolismu, zdravotním stavu a na vaší denní fyzické aktivitě. Pojďme se ale společně podívat na to, jakých pouček se obvykle vyplatí držet. (S tím, že si je v případě potřeby přizpůsobíte sobě na míru.)

V jídelníčku byste měli mít zdroje proteinů, protože proteiny jsou důležité jak pro kvalitní nasycení, tak pro udržení normálního stavu svalové hmoty. V nejlepším případě si vybírejte takové zdroje proteinů, které obsahují jen malé množství tuku. (Takže zapomeňte na pečený bůček, který se topí ve vyškvařeném tuku.) Důležité jsou i sacharidy. Zapomeňte ale na slazené koláčky a cereálie, hovoříme totiž o sacharidech, které najdete například v ovesných vločkách, nebo v celozrnném pečivu.

V neposlední řadě byste neměli zapomínat ani na zdravé tuky. (Mezi které patří třeba olivový olej, nebo olej v avokádu.) Tuky jsou v malém množství potřeba pro vstřebávání některých důležitých vitamínů. (Konkrétně mluvíme o vitamínech rozpustných v tucích, ke kterým patří vitamíny D, E, K a A.)

hubnutí jídelníček

Sestavení jídelníčku

Na sestavení jídelníčku můžete jít několika způsoby. V prvním případě si můžete nechat sestavit jídelníček na míru. Výhodou této varianty je, že specialista přihlédne k vašim individuálním potřebám, takže můžete za celkem krátký časový úsek dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Druhým tipem je instalace kalorických tabulek do telefonu, do kterých budete pravidelně zapisovat údaje o tom, co jste v průběhu dne vypili a snědli. Kalorické tabulky jsou zdarma a dovedou na základě uvedených údajů vyhodnotit, jestli máte dostatečný přísun všech důležitých živin. (Počítejte ale s tím, že minimálně na začátku budete muset všechno vážit. Postupem času ale začnete mít představu o tom, kolik čeho sníte.)

Co dalšího pomáhá při hubnutí

Spalovače tuků

Součástí vašeho zdravějšího životního stylu by mělo být i cvičení. Aby se zefektivnilo, hodí se před ním užívat spalovače tuků, které dovedou podpořit váš výkon.

jídelníček pro hubnutí spalovače tuků

Pitný režim

Nezapomínejte na to, že své kalorie můžete i vypít. Proto dávejte dobrý pozor na to, abyste nepili příliš mnoho sladkých limonád a alkoholu.

Velikost porcí

Skvělou ukázkou nadměrné konzumace tuku je odměřování oleje při vaření. (Najednou zjistíte, že si do pánve lijete 50 ml oleje místo 5-10 ml, které mnohdy stačí.) Dobrým pomocníkem jsou v tomto ohledu lžičky, kterými budete olej při vaření měřit. Obvyklé množství jsou cca 2 čajové lžičky, nebo 1-2 lžíce. Díky tomuto kroku by se mělo taktéž snížit množství vaší přijaté energie.

Co si z toho vzít? Že při cvičení vám pomohou spalovače tuku, které zvýší jeho efektivitu. Také ale nezapomínejte na výše uvedené zdravé tipy, které mohou proces hubnutí také významně urychlit.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.