Sacharidy v potravinách považuje mnoho lidí za zlo, kterému je potřeba se za každých okolností vyhnout. Je ale opravdu moudré sacharidy a cukry ze svého jídelníčku úplně škrtnout? Neexistují třeba nějaké zdravé sacharidy, které je vhodné si v jídelníčku ponechat? Na to se podíváme níže.
Mnoho lidí vnímá sacharidy jako překážku, která jim znemožňuje hubnutí. A tak najíždějí na diety, které se snaží omezit jejich příjem na naprosté minimum. (Mluvíme hlavně o keto dietě a low-carb.)
Ve skutečnosti je to ale se sacharidy trochu složitější. Kdybychom sacharidy nepotřebovali, pravděpodobně bychom je nenašli ve všech výživových tabulkách. Sacharidy jsou spolu s bílkovinami a tuky základními makroživinami, kterých bychom měli mít každý den dostatek.
Jak to teda je?
Co jsou sacharidy?
Sacharidy jsou nedílnou součástí lidské potravy. Dělíme je na několik typů. Známe monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. Ve zdravé výživě se také často operuje s termíny jako jsou jednoduché cukry a komplexní sacharidy.
Jednoduché cukry mohou být přidané do vašich oblíbených pochutin. V nějaké formě se přirozeně nachází i v ovoci atd. Komplexní sacharidy zase tělu dodávají širší spektrum živin. Lidské tělo v nějakém množství sacharidy potřebuje, protože mu dodávají energii. (Pro představu, sacharidy jsou důležité pro svaly a mozek.)
Co všechno obsahuje sacharidy
Sacharidy se schovávají i na místech, na kterých byste je rozhodně nečekali. Pokud byste je tedy chtěli zcela vyškrtnout ze svého jídelníčku, moc by vám toho v něm nezbylo.
Mezi zdroje jednoduchých cukrů patří:
- Bílý cukr
- Hnědý cukr
- Glukóza, fruktóza a sacharóza
- Kukuřičný sirup
- Koncentrovaný ovocný džus
Mezi zdroje komplexních sacharidů naopak patří:
- Ovesné vločky
- Rýže
- Celozrnné výrobky
Zatímco jednoduché sacharidy se nacházejí hlavně v nezdravých potravinách, které tělu obvykle nedodávají žádné živiny a přispívají k přibírání na váze, zdroje komplexních sacharidů mají důležitou roli v celkovém zdraví organismu. Z toho důvodu je na první pohled jasné, kterých sacharidů se vzdát a které si v jídelníčku ponechat. Nemyslíte?
Sacharidy a hubnutí
Někteří lidé se i tak domnívají, že komplexní sacharidy představují v jejich hubnoucím programu překážku. Je to ale doopravdy tak?
Obecně se doporučuje, aby sacharidy pokrývaly mezi 45-65 % vašeho denního příjmu. Pokud máte dietu, která vám umožňuje jíst 2 000 kalorií denně, váš denní příjem sacharidů by měl být okolo 300 g. V případě, že byste chtěli hubnout, je možné snížit příjem sacharidů na 50-150 g za den.
Vždycky se ale vyplatí začít tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte nezdravé sacharidy, které mají největší podíl na přibírání. (Ano, opět se vracíme k sušenkám, sladkému pečivu a podobně.)
Denní příjem sacharidů při hubnutí
Nějaké informace o tom, jaké jsou doporučené denní dávky sacharidů, jsme si už řekli. Zkusme to ale trochu rozvést.
Nejsme všichni stejní. To znamená, že zatímco někdo začne hubnout už po vyřazení sladkých nápojů a sušenek, další bude muset o složení svého jídelníčku trochu víc přemýšlet. Z toho důvodu je potřeba s optimálním režimem trochu experimentovat a zaznamenávat si průběžně jeho výsledky.
Pokud bychom se ale podívali na obvyklý režim lidí, kteří přijímají okolo 50-100 g sacharidů denně, v jejich jídelníčku bychom našli dostatek zeleniny a 2-3 kousky ovoce. Zároveň by měli tito lidé hledět na to, aby nepřijímali sacharidy, které obsahují větší množství škrobu. Jak tedy vidíte, se sacharidy v potravinách je to trochu alchymie, ale rozhodně se jich nemusíte vzdát. Dokonce ani při hubnutí.
Myslete ale na to, že součástí vašeho hubnoucího programu by mělo být i pravidelné cvičení. Jeho výsledky můžete podpořit přírodním spalovačem tuku.