Jóga a hubnutí: Jak spolu souvisí?

Jóga se dlouhodobě těší popularitě jako cvičení pro zlepšení flexibility, uvolnění mysli a posílení těla. Nicméně, když přichází na otázku hubnutí, názory na její vhodnost se rozcházejí. V tomto článku se tedy zaměříme na oba postoje a povíme si, co pro podporu hubnutí máte ještě vyzkoušet.

Cvičení jógy podporuje fyzický, duševní a duchovní rozvoj, který vám umožní vytvořit tu nejlepší verzi sebe sama. Jóga může být také účinným nástrojem, který vám pomůže zhubnout, zejména její aktivnější formy. (Ano, existuje několik jejích druhů, ze kterých si můžete vybírat. Například power jóga.)

Jóga navíc není pouze soubor fyzických cviků a protahování, ale komplexní praxe, která ovlivňuje tělo i mysl. Jedním z hlavních benefitů jógy je zlepšení flexibility a posílení svalů. Pravidelné praktikování jógy může dále vést i k lepšímu držení těla a snížení rizika zranění. 

Jóga má dozajista pozitivní vliv i na duševní zdraví. Praktikování tohoto typu pohybu často zahrnuje dechové techniky a meditaci, což pomáhá snižovat úzkost, stres a napětí. Její zařazení do životosprávy by měl tedy zvážit každý, kdo chce prospět jak tělu, tak mysli.

Jak je to ale s tím hubnutím?

co je jóga jak začít

Co je to jóga?

První zmínka o slově „jóga“ se objevuje v Rig Védě, souboru starověkých textů. Jóga pochází ze sanskrtského slova „yuj“, což znamená „spojení“ nebo „spojit“. Počátky jógy lze vysledovat v severní Indii před více než 5 000 lety. Indičtí mniši rozšířili své znalosti jógy na západě koncem 90. let 19. století. Moderní učení jógy se v západních zemích stalo široce populární v 70. letech 20. století.

Celková filozofie jógy spočívá ve spojení mysli, těla a ducha. Existuje šest odvětví jógy (hatha jóga, bikram jóga a další). Každá větev představuje jiné zaměření a soubor charakteristik.

Jak začít s jógou?

Láká vás ranní jóga na hubnutí, ale netušíte, kde začít? Nebojte, nebudeme vás posílat do indického ašrámu. Vše zvládnete i v rodné kotlině.

Nejlepší bude, když nejprve vyzkoušíte cvičení jógy ve svém nejbližším studiu, které pořádá skupinové lekce pro veřejnost. Na sobě budete potřebovat jen pohodlné oblečení, které vám může nabídnout dostatečnou flexibilitu. Nezapomínejte totiž na to, že se budete potřebovat pořádně protáhnout.

Před zahájením lekcí se také seznamte s tím, do čeho se pouštíte. Pro začátečníky nemusí být vhodná například jóga pro pokročilé. Některé lekce jsou zase vhodné pro jedince po úrazech či pro těhotné a kojící ženy.

Benefity a pozitivní účinky jógy

Jedním z největších benefitů jógy je podpora flexibility. Díky tomu vás nebude nic bolet, budete mít správný postoj a celkově tím posílíte tělo a jeho pružnost.

Dále vám jóga nabídne:

  • Úlevu od stresu
  • Podporu normálního duševního rozpoložení
  • Zlepšení kvality života

Jóga a hubnutí

Ačkoli jóga není tradičně považována za aerobní cvičení, existují určité typy jógy, které jsou fyzicky náročnější než jiné.

Aktivní a intenzivní styly jógy pomáhají spalovat nejvíce kalorií. To může pomoci zabránit přibývání na váze. Aštanga, vinyasa a power jóga jsou příklady fyzicky náročnějších typů cvičení, která byste měli upřednostnit před ostatními.

jóga na podporu hubnutí

Jak podpořit hubnutí?

Vzhledem k tomu, že se jóga považuje za druh pohybu, může pozitivně přispět k postupné redukci hmotnosti. Opravdu ale záleží na typu, který si vyberete, a na frekvenci cvičení. Pokud byste si chtěli výsledky ještě trochu pojistit, můžete v jiné dny vyzkoušet i kardio nebo silové cvičení, kterými tento sport vhodně doplníte.

Efektivitu jakéhokoliv cvičení pak můžete podpořit ještě tím, že před ním budete užívat doplněk stravy pro spalování tuků. Tradičně se v něm nachází látky přírodního původu, včetně kofeinu, díky kterému budete moci cvičit o pár minut déle.

Hubnutí dále vyžaduje i úpravu jídelníčku, ve kterém by mělo být větší množství bílkovin a nízkokalorických potravin (okurka, rajče, saláty, vývar…). Také nezapomínejte dostatečně spát, protože i množství odpočinku ovlivňuje to, jak úspěšní při hubnutí budete.

Zdroj

https://www.healthline.com/nutrition/13-benefits-of-yoga – 16 benefitů jógy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/286745 – Vše o józe (anglicky)

https://www.healthline.com/health/yoga-for-weight-loss – Jóga a hubnutí (anglicky)

https://www.verywellfit.com/how-to-get-started-with-yoga-4165462 – Jak začít s jógou (anglicky)

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.