Low carb potraviny: Známe 10 nejlepších

K hubnutí většinou nedojde mávnutím kouzelného proutku, proto musíme o způsobu, jakým ho dosáhneme, trochu přemýšlet. Ideálně by se měl zvýšit náš energetický výdej a snížit náš energetický příjem. Jak toho ale docílit bez toho, aby vás neustále sužoval hlad? Řešením může být low carb dieta v kombinaci s dalšími užitečnými tipy.

Low carb dieta se často hází do jednoho pytle spolu s proteinovou dietou, protože v určitém smyslu mají něco společné. Low carb ale může být pro začátečníky o něco náročnější styl, protože vyžaduje, aby se v jejím průběhu člověk více hlídal. Složité na ní navíc může být i to, že můžete trochu tápat v tom, co přesně vlastně máte v jejím průběhu jíst. Tím spíš, že určité množství sacharidů se nachází ve spoustě věcech, včetně těch, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli.

Nemusíte mít ale strach, protože níže se podíváme jak na to, co můžete během low carb diety jíst, tak na další užitečné rady, které mohou konečně podpořit vytouženou ztrátu extra kil.

Co jíst při low carb dietě?

Low carb dieta je postavená na tom, že člověk, který ji dodržuje, do maximální možné míry omezí příjem sacharidů. Nemusí se úplně vyloučit, jak si mnoho lidí myslí, nemělo by se to s nimi ale přehánět. (Což může být pro dost lidí těžké, protože na sacharidech můžeme být závislí.) Maximální denní množství přijatých sacharidů se může během této diety pohybovat na úrovni kolem 50 až 150 g. Po většinu ostatního času pak budete jíst hlavně proteiny a zdravé tuky.

10 nejlepších low carb potravin

co jíst při low carb dietě

Vejce

Vajíčka jsou skvělým zdrojem proteinu, který vás dokáže rychle zasytit. Také hraje klíčovou roli při udržování normálního stavu aktivní svalové hmoty a jejího růstu. Vejce by tedy rozhodně neměla ve vašem jídelníčku chybět.

Kuřecí, vepřové a hovězí maso

V tomto případě hraje velkou roli především to, aby maso bylo kvalitní a bylo čerstvé. (Rozhodně nesahejte po polotovarech.) Také si dávejte dobrý pozor na jeho úpravu. Například různé marinády a omáčky mohou obsahovat cukr, proto se jim raději vyhněte.

Brokolice

Jedni ji milují, druzí nenávidí. Ve skutečnosti je ale brokolice pro low carb naprosto ideální. Dobře zasytí, je v souladu s dietou a je plná vitamínů. Zmínit můžeme třeba vitamín C a vitamín K.

Rajčata

Dopřát si můžete i štědrou porci rajčat, která jsou vhodná jak ke svačině, tak do salátů či omáček.

Květák

Další na mušce by měl být květák, ze kterého se dá vytvořit například zdravější základ pro domácí pizzu s kvalitním masem, rajčaty a cibulí.

low carb nejlepší potraviny

Lilek

Lilek se hodí jako příloha k masu, ale i k snídani. Například v hotelech ho ráno servírují pečený spolu s cibulí, cuketou a paprikou, což jsou další druhy zeleniny, které během této diety můžete.

Zelené fazolky

Zelené fazolky, když je spaříte ve vodě, se opět dají použít jako příloha ke steaku nebo jinému kvalitnímu masu.

Avokádo

Avokádo je dobrým zdrojem zdravých tuků. Také se skvěle hodí pro tvorbu pomazánek, které můžete dochutit podle svých osobních preferencí.

Olivy

Olivy si můžete dopřát například na svačinu nebo večer u televize. Také dobře chutnají například v zeleninových salátech a na pizze.

Sýr

V průběhu low carb se nemusíte vzdát ani sýra a některých mléčných výrobků. (Například řeckého jogurtu.) Opět ale s větší opatrností vybírejte správný druh. Vhodná může být například mozzarella.

nejlepší low carb potraviny

Jak podpořit hubnutí?

Změnu jídelníčku a pravidelné cvičení lze doplnit i užíváním doplňků stravy na podporu hubnutí. Na výběr máte z klasického spalovače tuku, který by měl ve složení obsahovat garcinii kambodžskou, L-karnitin, kofein, pomerančovník a extrakt z černého pepře. Také existují doplňky stravy, kterým se říká blokátory tuků, jež obsahují chitosan a vitamín C. Případně se podívejte i po blokátorech sacharidů, což jsou doplňky stravy, které mohou mít ve složení inulin, vitamín C, fazol obecný, guaranu a chrom. Sice za vás kouzelně nezhubnou, mohou ale podpořit metabolismus a dodat extra energii, kterou využijete během cvičení.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.