Potraviny na hubnutí: Co jíst a nejíst?

Hubnutí je proces, pro který musíme ve většině případů něco udělat. Nejde jen o osvojení si některé pohybové aktivity, ale také o nastavení zdravějšího jídelníčku, ve kterém by neměla být jídla, která úspěšné ztrátě hmotnosti brání. Na co se tedy ve stravě víc zaměřit? A od čeho se raději držet dál?

Všichni moc dobře víme, že pro úspěšné hubnutí je důležité dobré nastavení kalorického příjmu. Zjednodušeně řečeno bychom měli tělu dodat méně energie, než kolik jí dokážeme v průběhu dne spotřebovat.

Mezi způsoby, jak této bilance dosáhnout, tradičně patří zdravější a dietnější jídelníček, který se doplní o aktivní pohyb. Jenže, seřízení jídelníčku rozhodně není tak snadné, jak to může na první pohled vypadat. Například i proto, že si můžeme na talíř pokládat objemnější porce. A taky proto, že dietní salát, který zalijete velkým množstvím oleje, také nelze považovat za ideální prostředek na hubnutí.

Jak to tedy dělat od této chvíle správně a konečně napomoci k tomu, aby se ručička na váze pohla směrem dolů?

Zdravá strava a její vliv na hubnutí

Vzhledem k tomu, že v průběhu hubnutí je důležité přijímat méně kalorií, než kolik jich tělo potřebuje ke svému fungování, teoreticky je možné zhubnout i bez nutnosti cvičit. Na druhou stranu, hodně restriktivní diety nebývají vhodné, protože mohou způsobovat řadu potíží, kolaps organismu či později jojo efekt. Z toho důvodu je vhodnější snížit kalorický příjem o menší množství kalorií a o zbývající rozdíl se postarat tak, že je spálíte během pohybové aktivity.

zdravá strava hubnutí

Také je třeba si uvědomit, že dobře nastavený dietní jídelníček může dost zásadně zvýšit množství stravy, kterou v průběhu dne sníte. (Například zelenina má ve srovnání s čokoládovou tyčinkou bohatou na kalorie mnohem větší objem.) Myslete však na to, že i zdravé potraviny obsahují kalorie a je hodně důležité šetřit (například) s olejem. Kontrola velikosti porcí je tedy důležitá i v této životní situaci.pepř

Nejlepší potraviny na hubnutí

Nejlepší potraviny na hubnutí bývají takové, které obsahují jen malé množství kalorií. (Například některé druhy zeleniny.) Velmi vhodné bývají i kvalitní proteiny, které dovedou tělo na delší dobu nasytit, takže nebudete mít takové potíže s pocitem hladu.

Sáhnout můžete třeba po:

  • Vejcích
  • Salátové okurce
  • Rajčatech
  • Špenátu
  • Listových zelených salátech
  • Rybách
  • Brokolici a květáku
  • Bílém mase (libové kuřecí, krůtí…)
  • Luštěninách

Také ničemu neuškodí, když do svého jídelníčku zařadíte větší množství polévek. Dávejte ale přednost vývarům a dalším čirým polévkám. Ty smetanové nejsou pro hubnutí ideální. V rozumném množství je možné konzumovat i avokádo, ořechy a semínka.

nejlepší potraviny na hubnutí

Čemu se při hubnutí vyhnout?

V průběhu hubnutí byste se měli zcela určitě vyhnout smaženým pokrmům, ke kterým patří například hranolky a bramborové chipsy. Dále se snažte vyškrtnout slazené nápoje, včetně slazeného čaje a kávy. Také se snažte snížit svou spotřebu bílého chleba a bílého pečiva obecně. Naprosto určitě se také vyhněte nejrůznějším sladkostem, sušenkám a dortíkům. Hodně cukru se nachází třeba i v džusech. Pokud už je musíte z nějakého důvodu pít, nalijte si džusu pouze trošku a zbytek sklenice doplňte vodou. V neposlední řadě také pozor na alkohol. (A speciálně na pivo.)

Jak podpořit spalování tuků?

Mimo cvičení a úpravu jídelníčku, což jsou zásadní kroky pro podporu hubnutí, můžete tento proces doplnit dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu hubnutí, které lze rozdělit do několika kategorií.

Existují například:

Každý z těchto doplňků stravy podporuje něco trochu jiného. Například spalovač tuku vám může pomoci dodat energii, kterou využijete v průběhu pohybové aktivity. Obsažené látky pak mohou podpořit metabolismus při spalování tuků. Doplňky stravy z kategorie blokátorů sacharidů a blokátorů tuků pak mohou podpořit metabolismus v tom, aby se v průběhu trávení do těla zpět nedostávaly některé pro hubnutí problematické složky. Spolu s dietnějším jídelníčkem, cvičením a jejich užíváním lze snáze dosáhnout své vysněné mety.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/can-you-lose-weight-with-diet-alone – Dieta a její vliv na hubnutí (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/most-weight-loss-friendly-foods – 18 potravin na hubnutí (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-to-avoid-for-weight-loss – 7 potravin, kterým se při hubnutí vyhnout (anglicky)

https://www.webmd.com/obesity/features/8-ways-to-burn-calories-and-fight-fat – 8 způsobů, jak spálit kalorie (anglicky)

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.