8 tipů, jak začít cvičit a vydržet u toho

Hledáte způsoby, jak cvičit doma? Případně se vám stává, že se vždy rozhodnete, že od teď se budete každý den alespoň chvíli hýbat, ale nakonec to vždy nějak nedopadne? Jelikož víme, že to může být velice frustrující, dnes se zaměříme na to, jak konečně začít cvičit a vydržet u toho.

Všude slýcháme, jak je zdravý životní styl důležitý. Také se čím dál častěji setkáváme ve zprávách s tím, že v současnosti mají lidé velmi málo pohybu a tloustnou, což může mít negativní dopady jak na jejich sebevědomí, tak na zdravotní stav a délku dožití.

Ne každý má ale dostatečně silnou vůli na to, aby u nového životního stylu dlouhodobě vydržel. Nejde tedy o to začít, ale najít v sobě motivaci, proč u vybrané aktivity zůstat. A to může být pro začátečníky, či pro jedince, kteří jsou skutečně hodně z formy, složité.

Co se s tím dá dělat?

proč začít cvičit

Jak a proč začít cvičit?

Pravidelná pohybová aktivita má pozitivní vliv na lidské zdraví a psychiku. Z toho důvodu je důležité se nějakému druhu sportu věnovat alespoň několikrát do týdne.

Odměnou vám bude:

  • Rychlejší úbytek hmotnosti/tvarování postavy
  • Snížení rizika vzniku civilizačních chorob (vysoký cholesterol, cukrovka…)
  • Lepší nálada
  • Větší množství energie
  • Kvalitnější spánek
  • Lepší sexuální život

V případě, že se rozhodnete chodit na skupinové lekce cvičení nebo do posilovny, můžete navázat i nové kontakty s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. A kdo by nestál o nové přátele? Jak ale začít?

Realistické cíle

Začít byste měli tím, že si nastavíte realistické cíle, kterých je možné dosáhnout. V případě, že jste za posledních deset let neuběhli ani kilometr, neměli byste si hned myslet, že se za měsíc cvičení zúčastníte maratonu. Pokud je vaším cílem uběhnout pět kilometrů, můžete začít s kratším běháním, díky kterému si vylepšíte fyzičku a postupně toho zvládnete na jeden zátah uběhnout mnohem víc. (A třeba i bez většího zadýchání.)

Klíčové je, abyste si vždy dávali takové cíle, kterých je snadné dosáhnout. A jakmile se tak stane, můžete svůj limit posunout zas o kousek dál.

jak začít se cvičením

Udělejte si zvyk

U cvičení je hodně důležité, abyste si z něj udělali zvyk. Někomu může pomoci, když si naplánuje cvičení každý den na konkrétní čas. Hlavní je, abyste si vybrali takové nastavení, které vám bude nejlépe sedět. Zatímco někdo preferuje cvičit ráno, pro vás může být vhodné cvičit až odpoledne po práci nebo večer. Zvyk lze vybudovat i tak, že si předplatíte hodiny cvičení v posilovně nebo skupinové lekce. Pak pro vás bude větší motivací se na vybranou aktivitu dostavit, protože nikdo nechce vyhazovat peníze z okna.

Cvičte doma

Pokud se zatím necítíte na návštěvu posilovny, případně na ni nemáte peníze (co si budeme povídat, některá členství přijdou poměrně dost draho), můžete nejprve zkusit cvičení doma. Stačí vám pouze trocha místa, několik málo minut a připojení k internetu. Na YouTube existuje nespočet různých druhů cvičení. Vybírat si navíc můžete i z jejich různé délky a intenzity. Kdo neumí anglicky, ten bez problému najde i videa v češtině.

Venkovní fitness zóna

Pokud vás pouhé cvičení doma neuspokojuje a chcete trávit více času pod širým nebem, dalším nápadem může být docházení do venkovní fitness zóny, které se dnes většinou budují ve veřejných parcích a u dětských hřišť (takže rodiče mohou cvičit, zatímco potomci si hrají na písku). Některé přístroje jsou vhodné na posílení středu těla, rukou nebo hýždí. Stačí tedy překonat stud z toho, že se na vás bude někdo dívat, vzít si láhev s vodou a trocha sportu vás nebude nic stát.

Nejlepší cvičení pro začátečníky

jak podpořit cvičení hubnutí

Chůze

Úroveň fyzické kondice můžete pozvednout i tím, že přestanete všude jezdit autem a MHD a občas se rozhodnete chodit. Můžete jít pěšky třeba na menší nákup. Ve městě také snadno dojdete do školy nebo do práce. V budovách se také snažte co nejčastěji používat schody. Vzhledem k tomu, že chůze patří mezi nejpřirozenější druhy pohybu, uvidíte, že kila půjdou postupem času sama dolů

Jóga

Pokud vás bolí záda a jste nepříjemně ztuhlí a ve stresu, alespoň jednou týdně jděte na hodinu jógy, která vám pomůže s postupným uvolněním, posílením svalů a se zklidněním mysli. Podle náročnosti je tento typ cvičení vhodný jak pro ženy po porodu, tak například pro seniory.

Jak podpořit hubnutí?

Samotné cvičení nemusí při shazování přebytečných kil vždycky stačit. V průběhu procesu by se měly dodržovat i další zásady zdravého životního stylu, které zahrnují kvalitně sestavený jídelníček s minimem zpracovaných potravin a s maximálním množstvím ovoce, zeleniny, proteinů a nízkokalorických jídel a nápojů. Případné hříchy a jejich dopady může pomoci regulovat blokátor sacharidů s obsahem inulinu, vitamínu C, fazolu obecného a guarany, či blokátor tuku s obsahem chitosanu a vitamínu C.

Zapomínat by se určitě nemělo ani na podporu cvičení. Vhodnou variantou může být spalovač tuků s obsahem garcinie, karnitinu, kofeinu a dalších složek, díky kterým se může zrychlit metabolismus či díky kterým můžete mít více energie pro vybranou pohybovou aktivitu.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.