Jak zrychlit metabolismus a podpořit hubnutí?

Metabolismus tuků a metabolismus sacharidů jsou témata, která zajímají nejen ty, kteří mají v plánu konečně zhubnout, ale také sportovce a další aktivní jedince, kteří si chtějí dlouhodobě udržet pracně získanou postavu. Jak přesně funguje? Jaké faktory na něj mají vliv? A dá se nějak podpořit?

Hubnutí je učiněná alchymie. Nejde jen o to, jaký je váš kalorický příjem nebo energetický výdej. Někdy hrají velkou roli při hubnutí i hormony, stres a psychika či nemoc. Vlivem různých faktorů navíc může dojít ke zpomalení metabolismu, který ovlivňuje rychlost spalování.

Metabolismus a jeho rychlost také závisí na tom, jakého jste pohlaví, kolik máte v těle aktivní svalové hmoty či jaká je velikost vašeho těla. Rozhodně to tedy není pouze o tom, že snížíte příjem kalorií na nezdravé minimum a budete se dřít v tělocvičně do úmoru.

Vzhledem k tomu, že jde o velice zajímavé téma, o kterém by měl něco málo vědět každý z nás, na další informace, které se ho týkají, se společně zaměříme níže.

co je metabolismus

Co je to metabolismus?

Metabolismus je termín, který označuje energetickou a látkovou přeměnu. Je to soubor chemických reakcí, které jsou důležité pro udržení života. Součástí metabolismu je i odstraňování odpadních látek, pro které již tělo nemá žádné využití. Dále by se metabolismus neobešel bez enzymů, které působí jako katalyzátory, které umožňují rychlejší reakci při nižší energii.

Na rychlost metabolismu člověka můžeme mít vliv například:

Jak ovlivňuje hubnutí?

V případě, že máte zpomalený metabolismus, znamená to, že tělo v průběhu dne spálí méně energie. To pak může přispívat k ukládání nežádoucích tukových zásob a k přibírání. Zpomalený metabolismus také může odolávat vašim pokusům hubnout.

Pokud naopak máte rychlejší metabolismus, znamená to, že vaše tělo spaluje energie více. Buď tedy vůbec nepřibíráte, nebo váhový přírůstek není (při horší životosprávě) tak znatelný. Nadbytečná kila se vám navíc snáze podaří zhubnout.

5 tipů, jak nastartovat metabolismus

jak zrychlit metabolismus

Prášky na hubnutí

Teď tím nemyslíme pofidérní přípravky z temných hlubin internetu, ale kvalitní doplňky stravy na podporu hubnutí a spalování tuku, které obsahují látky přírodního původu. Některé z nich mohou například dodat energii na cvičení. Doplňků stravy v této kategorii však existuje víc, proto je vhodné si vybírat na základě toho, čeho přesně hodláte docílit.

Například spalovače tuků jsou ideální pro aktivní jedince, kteří chtějí podpořit výsledky svého snažení venku nebo v tělocvičně. Spalovač tuku by měl obsahovat garcinii kambodžskou, karnitin a kofein. Také ale existují blokátory sacharidů, které mohou zmírnit vstřebávání sacharidů. V jejich složení lze najít třeba prebiotickou vlákninu inulin, fazol obecný, vitamín C a guaranu, která vás může také povzbudit. Případně vyzkoušejte blokátor tuků, který naopak podporuje menší vstřebávání tuku. V něm se tradičně může nacházet vitamín C a chitosan.

Proteiny

Rychlost metabolismu mohou pozitivně ovlivnit i proteiny, které zasytí, při správném výběru obsahují málo kalorií a podporují růst aktivní svalové hmoty. (Případně ji také pomáhají udržet, což je pro rychlost metabolismu také hodně důležité.) Z toho důvodu se snažte přijímat protein s každým jídlem. Vhodný je například sýr cottage, tvaroh, vejce, libové maso a další.

Cvičení

Ani bez cvičení to úplně nepůjde. Aby metabolismus neztrácel rychlost a vy jste zbytečně nepřibírali, snažte se kombinovat kardio, které je dobré na spalování tuku, spolu se silovým cvičením, které pomáhá budovat sílu a svaly. Díky této kombinaci se propracujete ke štíhlé a vyrýsované postavě, na kterou bude radost pohledět.

Spánek

O kvalitním spánku a jeho délce už tu byla jednou řeč. Málokdo ale tuší, jak spolu přibírání a nedostatek spánku přesně souvisí. Pokud jste unavení, tělo se snaží získat energii z tučnějších a energeticky bohatých potravin. Takové potraviny nám zároveň připadají přitažlivější a je pro nás těžší jejich svádění úspěšně odolat.

jak nastartovat metabolismus

Psychická pohoda

Někteří lidé mají tendenci zapíjet stres a životní nespokojenost alkoholem. Alkohol ale obsahuje poměrně dost kalorií. Snadno tedy překročíte svůj doporučený kalorický příjem. Také stres nezajídejte, protože obrovské množství jídla taktéž nepřispívá ke snadnému udržování štíhlé linie. Místo toho se snažte aplikovat zdravější kompenzační mechanismy, které mohou zahrnovat kreativní aktivity (malování a kreslení, skládání hudby…), četbu, sport, procházky do přírody a podobně.

Jak postupovat správně?

Aby pro vás hubnutí přestalo být takovým trápením, podpořte svou snahu dobře vybranými doplňky stravy na podporu hubnutí. Také ale nezapomínejte na to, že hodně důležité je i přiměřené a dobře zvolené cvičení, kterému se budete věnovat několikrát týdně, dostatek spánku, psychická pohoda a zdravější jídelníček, ve kterém je jen minimum problematických nápojů a potravin.

O mně

Aktivně se věnuji posilování, cvičení a zajímám se o zdravý životní styl. O své poznatky se chci podělit i s vámi.